Klima Arızaları Nasıl Tespit Edilmelidir

Klimalarınız yeteri kadar soğutmuyorsa, hemen klima arıza için baymak klima servis çalışanları aranmalıdır. Gelen yetkililer önce hava filtrelerinin temizliğini kontrol ederler ve sizlere on beş günde düzenli olarak temizlemeniz gerektiği önerilir. Hava girişi ya da hava çıkışının önü kapalımı diye kontrol edip bir engel varsa kaldırıp temizlemektedirler. Eğer odanızda açık pencere ile kapı varsa hemen kapatırlar. Soğutma sırasında camdan içeriye güneş giriyor ise perdenizi kapatmanızı önerirler. Soğutma sırasında odanızda çok sayıda insan ya da ısıya yol açan başka bir şey olup olmadığı kontrol edilir. Isı ayarlarının doğru yapılmış olmasına bakılır. Eğer klimanız ses çıkartarak çalışıyorsa, hava filtresi temizlenir çünkü filtre kirli olursa ses çıkabilmektedir. Eğer uzaktan kumanda çalışmıyor ise öncelikle fiş kontrol edilir, kumandanın lock tuşu kontrol edilir, kumanda içindeki piller kontrol edilir.

Baymak klima arıza arandığı zaman en küçük detaylar dahi incelenmektedir. Mesela zaman ayarı çalışmıyorsa ayar yapılır ve elektrik kesintileri ve fişin takılı olup olmadığı kontrol edilir. Sigorta atmış mı diye bakılır, saat ayarları doğruluğu incelenir. Eğer klima hiç çalışmıyorsa aygıta elektrik akımı geliyor mu diye kontrol yapılır ve sigortalar kontrol edilir. Bunun yanında kumanda kontrolü de yapılmaktadır. Baymak servis olarak özveri ile çalışan personelimiz yanlış değerlendirmeler yapmamak için her şeyi test ederek arıza giderimi yapmaktadır.

Soğutma sırasında çıtırdama şeklinde ses duyulması normaldir, bu klimanın sıcaklık değişimi nedeni ile genleşmesinden kaynaklanan bir sestir. Çalışma sırasında ya da klimayı kapattığınızda duyduğunuz hışırtılı ses klimanın içinde dolaşmakta olan gazla ilgilidir. Birkaç dakika duyulur ve geçer. Bu bir arıza değildir, evinize gelen baymak servisi çalışanları da bunları sizlere anlatacaktır. Ayrıca kış aylarında ısıtma yapılırken dış yüzeylerde oluşan buzlanmanın giderilmesi için  cihazlar belli aralıklarla defros yapabilir bu sırada ısıtma gerçekleşmez bu işlemde birkaç dakika sürer ve arıza değildir.