KOMBİ BAKIMI


Kombi Bakımı

Kombi bakımları senede bir defa sonbahar yada yaz ayları başında baymak kombi servisi tarafından uzman ekipleri ile altı aylık olan periyodik bakımları yaptırılmalıdır. Periyodik olarak bakımlardan geçen tüm kombiler sene boyunca yüksek bir performans ile çalışır. Kombilerde oluşan arızaların tespitinde kombi cihaz hakkında kullanıcıdan sorunun hakkında detaylı bilgi alınmalıdır. Kombide oluşan arıza ile ilgili kullanıcıya detaylı bilgi verilmelidir.

Kombilerin periyodik olan bakımları için gelen baymak kombi bakımı personeli öncelik ile doğalgaz kullanıcılarına kombi bakımı esnasında neler yapılacağı hakkında kısa bilgiler vermektedir. Daha sonrasında kombinin kapağı açılmadan sıcak su ve de kalorifer tesisatının ısıtma testi ile kombinin çalışmasının verimliliği kontrol edilir. Hermetik bacalı olan kombiler fanın çalışıp çalışmadığı kontrol edilir ve temizlenir. Eski tip olan ve atık gazı baca yoluyla atan kombilerin ise limit değerleri kontrol edilir. Kombinin ek parçalarında oluşan oksitlenmeler temizlenir ve kısacası kombi bakımında cihazda kritik olan güvenlik elemanları ve de diğer aşamalar dikkatlice kontrol edilerek sorunlar kullanıcıya baymak servis elemanları tarafından arızalar hakkında bilgi verilir.

Kombide bir arıza var ise baymak servisi personelleri kombi kullanıcısına gereken bilgileri verdikten sonra kombide ki arıza giderilir. Kombi bakımında ilk yapılması gerekenler, kombinin sıcak su ve kaloriferin yanma durumu kontrolü, tozlanma kontrolü, kombinin yanma odası brülörü kontrolü, su ısınma kazanının kontrolü, kombinin içerisinde bulunan gaz valfi ayarının kontrolü, kombi içerisinde bulunan elektrik ve elektronik bağlantılarının kontrolü, kombinin otomatik gaz kesmesi durumu kontrolü,  kalorifer dönüş hattının pislik tutucu filtresinin temizlenmesi ve de ek olarak baca çıkışlı olan hermetik olmayan ve yoğuşmalı olan yeni sistem kombilerde cihazın  farklılığından dolayı bacalı Kombilerin baca limit sensörleri kontrol edilmelidir. Bacanın çekiş durumunun kontrolü, yoğuşmalı olan kombilerde ise yoğuşma su haznesi temizlenmelidir, kalorifer gidiş hattında bulunan çamur ayrıştırıcı olan filtre temizlenmelidir.