PETEK TEMİZLİĞİ

Petek Temizliği Servisi

Petek temizliği nedir? petek temizleme işi nasıl yapılır? Petekler temizliği kimyasallı? Petek temizleme gerektiğini nasıl anlayabiliriz? Radyatör temizleme işlerini kim yapar? Kalorifer petek temizliği fiyatları,petek yıkama uygulaması Sayfamızda bu soruların cevapları ve petek temizleme konuları bilgi ve destek amaçlı anlatacağız.
Kombi,Kalorifer Tesisatı ve Petek Temizliği İstanbul

Petek temizliği için özel üretilmiş makinalarımız yıkama kimyasalları ve etkin yöntemle peteklerinizi temizliyoruz.Kalorifer peteklerinizin ilk günki gibi ısınmasını maksimum verim ve ısı kayıplarından meydana gelen yüksek doğalgaz faturanızda azalma sağlıyoruz.Bilgi ve hizmet talebi için bizi arayabilirsiniz
Petek Temizliği Öncesi ve Sonrası

Petek-Temizliği-Öncesi-ve-Sonrası

Petek Temizliği Nedir Yıkama İşlemi Neden Yapılır?

Petek temizliği nedir? petek temizleme nasıl yapılır? radyatörler kaç yılda bir temizlenmeli? petek temizliği yapılmasını gerektiren belirtiler? Petek yıkamada hangi kimyasallar kullanılır.Busayfamızda soruların cevapları ve petek temizliği hakkında detaylı bilgiye yerverilmiştir.Tesisat temizliği konusu İstanbul su tesisatı sahibi aynı zamanda 16 yıllık doğalgaz kat kaloriferi&sıhhi tesisat ustası olarak tarafımdan bizzat kaleme alınmış olup açıklamalar tecrübelerimize istinaden yapılmıştır.İşi layığı ile yapan kişi ve kuruluşları taktir ediyor,biz yada herhangi bir firmadan bu hizmette başarılı birimlerle çalışmanızı tavsiye ediyoruz.

Profesyonlel Petek Temizliği

Petek temizliği, belirli biz zaman sonra peteklere yapılması gereken bir bakımdır. Kombi bakımı ve petek temizliği farklı işlemdir kombi her nekadar stabil çalışsada yada en kaliteli kombiyede sahip olsanız petekler ısı transferini ve dolaşımı tam sağlayamassa olması gerken ısıyı sağlamak pek mümkün olmaz. Kalorifer petekleri ve kombi içerisinde belirli miktarda sabit su bulunur ve kombi yıllarca aynı suyu ısıtarak çevirir zamanla sudaki değişimle birlikte yoğunlaşma ve sürtünme ile oluşan tortu,kurum,kireç ve çamurlaşma gibi ağırlaşan meryantalleri petek diplerine bırakır bununla birlikte peteklerin alt geri dönüş vanaları daralabilir yada peteklerin kanalları tıkanabilir su dolaşımı zorlaşır yada su peteğin tüm kanallarına nufus edemez duruma gelebilir. Petek yıkama işlemi bu olumsuzlukları ortadan kaldırmak içlerinde biriken kurumu temizlemektir. Bu noktada şunu düşünebilirsiniz her yıl tahliyeden suyu boşaltıp kombiye yeni su dolduruyorum su tazeleniyor. Suyu boşaltmanız peteklerin dip ve kanallarındaki kurumu çıkarmaz aynı zamanda yeni ilave edilen suyun oksijen oranı yüksek olacağından metal yüzeylerde kireç oluşumu hızlanır yararlı bir işlem değildir bu şekilde petek temizliği yapıldığını iddia eder ustalar teknik servisler bile vardır unutmayınki yararı olduğuna dair size kanıt sağlayamazlar.

Etkili ve Doğru Petek Temizliği Nasıl Yapılmalı?

Herhangi bir firmadan petek tesisat temizleme hizmeti almak istediğinizde kalorifer peteklerinizin gerçekten temizlendiğini anlayabilmeniz ve konu hakkında azda olsa fikir sahibi olabilmeniz için bu kısımda uygulamanın yönelgesini aktarmaya çalışacağız.

Temizleme makinası herhangi bir petekten yada kombi altından tesisata bağlanır banyoda havlupan mevcut ise en doğru yerdir.
Kombi kapatılıp tahliyeden su boşaltıldıktan sonra temizleme makinasının haznesine sadece su koyularak petek vanalarının tamamı açık konumdayken makina 5 dakıka çalışır sistemdeki kaba kir alınıp su boşaltılır.
İkinci aşamada makinaya petek temizliği için özel geliştirilen kimyasal dairenin metrekaresi peteklerin toplam metrajına göre ilave edilir tekrar makina çalıştırılıp kimyasal tüm peteklere yayılır.
İlaç tesisata yayıldıktan sonra tüm peteklerin vanaları kapatılır ve sadece tek bir peteğin vanası açılır burdaki amaç gücün tek peteğe verilmesi ve petekte güçlü bir dolaşım oluşturmaktır. sırasıyla bu her peteğe uygulanır yani temizlenen peteğin vanası kapatılıp diğeri açılır.(Bu madde önemlidir kimyasal yıkamaya geçildiğinde tek peteğin vanası açık şekilde teker teker tüm peteklere yapılmalıdır)
Özel geliştirilmiş makinanın özelliği petekte suyu tersinede çevirebilmesi ve debisi yüksek basıncı az olmasıır sisteme zarar vermeyecek şekilde tasarlanmıştır böylece kimyasalla birlikte petekte çalkalanma meydana gelir kirli su haznede toplanır.
Peteklerde tek tek bu işlem yapıldıktan sonra tüm petek vanaları açılır kirli su makinadan boşaltılır ardından başka bi kimyasal ilave edilerek durulama işlemi aynı şekilde yapılarak ilk kullanılan kimyasal notralize edilir bu işlemi yaparken petek vanaları açık konumda olmalıdır.
Bütün bu işemler yapıldıktan sonra peteklerin içerisindeki kir kurum ve kireç çözülmüş olacaktır çözülen pisliğin dışarı atılması gerekir tesisata bağlı hortumlardan biri çıkarılır ve petek temizleme makinasınada bir hortum ile sürekli olarak su doldurulmalıdır berrak su gelene kadarda makinanın çalışması gerekir.
Son olarak makina sistemden sökülür kombi filitreleri temizlenir yine başka bir kimyasal koruyucu sisteme bırakılarak kontroller yapılıp petek havaları alınır vanaların reglajlarıda yapılıp teslim edilir. Bu işlemler petek sayısına bağlı 2-3 saat gibi zaman alır.